Začíname s akváriom: Čo budete potrebovať?

Odložte peňaženku! Najprv treba plán.

Ideálne je, keď viete, aké akvárium chcete, a to čo najpodobrenejšie.

Čo vy zrejme neviete, inak by ste si nevygooglili toto poradenstvo.

Ale keďže ste si ho vygooglili, asi nemienite kupovať filtre, rastliny a ryby len tak plutva-neplutva. A za to vám patrí pochvala.

(Ak už tento úvodný omyl máte za sebou a teraz sa chcete lepšie zorientovať, aj tak vám slúži pochvala. Vyskúšali ste – zlyhali ste – nevzdali ste sa.)

Ako sa zorientovať? Silno odporúčam, aby ste si zašli do akvaristiky alebo otvorili atlas rýb a poriadne sa pokochali. Porobte si fotky alebo záložky svojich obľúbencov.

Keď máte, predstavte si, že idete na pustý ostrov – alebo do domácej karantény – a musíte sa rozhodnúť pre jeden jediný druh ryby (alebo mloka, korytnačky, krevety…) Ktorú nádheru by ste si zvolili? Naozaj, iba jednu. (Neplačte, že to nedokážete, je to len cvičenie.) Máte?

Výborne. Podľa víťazného tvora budete zariaďovať akvárium.

Ak prisámvačku furt neviete, no tak si kúpte poriadne veľké akvárium a uvidíte časom.

Kam s ním?

Jedna vec je, že by akvárium malo byť na nábytku, ktorý ho udrží.

To je ten menší problém. Dá sa kúpiť akvárium už s nábytkom, dá sa vyrobiť nábytok na mieru.

Tá väčšia výzva je, kam ho v byte alebo dome budete dávať. 

  • Do tmy
    Akváriu bude dobre v čo najtemnejšom kúte izby. Keď naňho bude svietiť priame slnko, môže sa prehriať a ryby pokapú. Ak by aj nie, na priamom slnečnom svetle sa náramne dobre darí riasam.
  • Do pokoja
    Ak chcete v akváriu ryby, malo by byť niekde, kde sa veľa nechodí. Ryby reagujú na pohyb aj na otrasy a keď sa okolo premáva priveľa ľudí, môžu mať stres. Vystresované ryby sú náchylnejšie na choroby a majú bledšie farby, lebo sa boja. Takže lepšia obývačka ako chodba.
    Predeľovať akváriom dva priestory, trebárs chodbu od obývačky, je možno architektonicky zaujímavé, ale pre väčšinu rýb utrpením. Nemajú sa kam schovať.
  • K točke
    Myslite na to, že v akváriu bude treba meniť vodu a prepierať jeho filtre. Čím bližšie bude mať k vodovodu a odtoku, tým menej sa nachodíte s krčahom po vodu.

Čo budete potrebovať

  1. Akvárium
  2. Svetlo (a časový spínač)
  3. Filter
  4. Ohrievač
  5. Dno
  6. Korene a/alebo
  7. Kamene
  8. Rastliny
  9. Pozadie
  10. Teplomer

V zozname nie sú ryby. To je schválne. Najprv potrebujete toto všetko nainštalovať a rozbehnúť. Ryby môžu prísť až potom. Pri zábehu má chémia v akváriu extrémne výkyvy a je pre ryby životu nebezpečná. Viď kapitola Zábeh.

Čo nebudete potrebovať

  • Umelé rastliny
  • Plastové dekorácie

Všetky plastové „nádhery“ vyzerajú dobre mesiac, potom zarastú riasami a sú hnusné. A to, že vám zarastú riasami, je zákonité – ak nemáte živé rastliny, nič iné v akváriu nebude spotrebúvať odpadové látky rýb, iba riasy. A tých sa už potom nezbavíte.

Okrem toho, plastové ozdoby sú gýč jak prasa a každý ozajstný akvarista sa vám bude smiať.

Ale ten hlavný argument je, že máte ryby jednou nohou v hrobe. Internetové poradne sú plné ľudí, ktorým kapú ryby v „nádherách“ s plastovými dekoráciami. Prostredie bez živých rastlín býva nestabilné a aj malá chyba, ako jednorazové štedrejšie zakŕmenie, vie rozvrátiť chémiu a otráviť ryby.

Netreba podľahnúť drankaniu detí, že chcú ružovú medúzu alebo ruinu gotického hrádku. To je jedno, že ste akvárium sľúbili im, a že ani manželka či manžel netušia, že to kupujete vlastne pre seba. Urobte s deťmi rodičovský kompromis, čiže odrb: vy teraz vyberiete zariadenie a ony budú potom vyberať rybky.

(No a to ste ich dobre odrbali, lebo ani náhodou ich nesmiete nechať vyberať ryby. Budú chcieť samé sprostosti — zlaté rybky, bojovnice, africké cichlidy, skaláre… Akurát pri živých tvoroch im ľahšie vysvetlíte, že by u vás tie konkrétne trpeli, lebo by im bolo akvárium tesné, voda málo slaná, hádali by sa s ostatnými a pod.)

1.   Akvárium

Čim väčšie, tým pre vás aj pre ryby lepšie. Vo veľkom akváriu je stabilnejší stav parametrov vody. Inými slovami, väčšie akvárium odpúšťa omyly – a tých bude na začiatku mnoho. Keď spravíte capinu, veľké akvárium má takú zotrvačnosť, že sa buď chyba neprejaví, alebo budú následky len mierne.

Ale na začiatok bude stačiť hádam aj také menšie…

Prd!

To je cesta k veľkému sklamaniu a rozčarovaniu. Kúpite malú nádrž a do nej dáte jednu bojovnicu. Tá vám zakrátko umrie, lebo neviete poriadne čo robíte, a toto nie je práve najjednoduchšia ryba na chov. Tak pôjdete rybu s dieťaťom pochovať na dvor a už je trauma v rodine. Akvárium skončí v pivnici, lebo nikto z vás sa už nebude chcieť vracať k tak tragickému príbehu.

Naopak, vy musíte na začiatok mať čo najväčšie akvárium a dať doň viacero rýb. Keď vám zomrie jedna ryba z jednej ryby, je to tragédia a podnet k zatrpknutiu. Keď vám umrú dve ryby z desiatich, je to hospodárska štatistika a podnet na prehodnotenie živočíšnej opatery.

Tak teda aké veľké?

  • Do 50 litrov – musíte vedieť, čo robíte. Každá chyba sa ukazuje rýchlo a následky sú nemilosrdné. Zle sa udržiava – jednak je to pre malý objem piplavá robota a jednak pri každej výmene vody sa rozhasia parametre. Navyše, máte veľmi, veľmi obmedzený výber rýb a rastlín, ktorým bude v tak malom akváriu dobre.
  • 54, resp. 60 litrov – úplné minimum pre začiatočníka. Chyby sa ukazujú rýchlo, ale pri včasnom zákroku nemávajú tragické následky.
  • 80 litrov – začína to byť nádejné. Ak ale nájdete miesto pre osemdesiatku, možno by ste našli miesto aj pre…
  • 100 alebo 125 litrov – ideálna nádrž pre začiatočníka. Chyby uvidíte, ale ak nerobíte úplné voloviny, akvárium nepoložia. Máte obrovský výber rýb, ktorým tam bude dobre a máte priestor na kompozičné nápady s rastlinstvom a dekoráciami. Navyše, výmena vody je menej namáhavá ako pri väčších objemoch.
  • Okolo 200 až 300 litrov – nádherný kus nábytku, obrovský priestor pre fantáziu vo výzdobe. Komplikovanejšia výmena vody, keď nemáte poruke vodovod a odtok – treba to odnosiť v bandaskách alebo demižónoch.
  • Okolo 500 litrov – Je veľmi málo akvarijných rýb, ktoré by ste nezmestili do takejto nádrže. Je to sen každého akvaristu. Na druhej strane, výmenu vody už naozaj treba riešiť hadicami, takže je veľmi žiaduce mať poruke vodovod a odtok.
  • Okolo 1000 litrov a viac – treba volať statika, či sa neprepadnete dolu k susedom. Údržbu akvária robíte v plavkách, lebo na dno inak nedočiahnete. Chcel by každý, má málokto.

2.   Svetlo

Potrebujete ho jednak preto, aby ste ryby dobre videli, ale najmä preto, aby rástli rastliny.

Viete ho kúpiť v sete s akváriom, obvykle v dostatočnej kvalite.

LED-ka alebo žiarivka?

Stručne, za žiarivku (neónku) hovorí cena, za LED-ku všetko ostatné.

Neónka stojí (zatiaľ) o kus menej ako LED-ka. Časom stráca svietivosť a treba ju vymeniť, ale nie je to nijako horibilná položka. Keď sa pokazí LED-ka, treba to obvykle kúpiť celé nové. To vás môže aj šľak trafiť.

Na druhej strane, LED-ka je fyzickými rozmermi menšie svietidlo, aj obnažená vyzerá elegantne, žerie menej elektriny a dá sa jej nakázať ako silno má svietiť. Tým pádom sa dá nastaviť na postupné stmavovanie a rozsvecovanie. Neonka buď svieti alebo nesvieti, takže rybky sa trocha myknú, keď im svetlo náhle zhasne alebo sa rozsvieti.

Nad normálnou žiarovkou ani neuvažujte, svieti slabo, veľa hreje a najmä neosvetlí dobre akvárium po celej jeho šírke. V miestach, kam zle dosvieti, sa nebude dobre dariť rastlinám. Treba myslieť aj na to, že rastlina sa ťahá za svetlom a pri normálnej žiarovke sa budú všetky naťahovať do jedného bodu.

Časový spínač

Rybám je svietenie jedno, ale rastlinám ide o život. Potrebujú mať pravidelný prísun svetla, inak sa im rozhasí rytmus fotosyntézy a pokapú. To ručným rozsvecovaním jednoducho nedáte. Možno v bežný deň hej, ale čo keď pôjdete na dovolenku? Čo keď pôjdete do nemocnice? Čo keď ste zábudlivé trdlo?

Časový spínač stojí pár eur. Na tomto nešanujte.

3.   Filter

Hoci sú majstri športu, ktorí vedia postaviť akvárium aj bez filtra, my, amatéri, by sme sa do takýchto experimentov púšťať nemali.

Filter nám pomáha čistiť vodu od rybacích hovienok, nezjedenej potravy a hnijúcej rastlinnej hmoty.

Vytvára prúd, takže premiešava vodu vydýchanú od rýb s vodou okysličenou od rastlín. Vo veľkých akváriách premiešava aj teplú vodu zvrchu so studenou vodou zdola.  

Čerí hladinu, takže pomáha výmene plynov medzi vzduchom a vodou.

V jeho filtračných médiách sa usádzajú užitočné baktérie, ktoré premieňajú splodiny rýb na hnojivo pre rastliny (o tom ešte bude reč, lebo to je základ stabilnej klímy v akváriu).

Teraz otázka, že aký. Sú tri základné typy:

  • Interný – je ponorený v akváriu
    Najlacnejší. Nie je vhodný k tvorom, ktoré nemajú rady veľké prúdenie vody. Pri údržbe sa obvykle narobí špina v akváriu.
  • Závesný – vešia sa na bok akvária
    Nedá sa kombinovať so setovým akváriom, lebo to zvykne mať plastové veko a prírubu na hornej časti. Vodu ťahá z akvária hadicou, preperie ju a vracia vodopádom. Vyhovuje tvorom, ktoré obľubujú stojatú vodu.
  • Externý – je uložený mimo akvária
    Najelegantnejšie riešenie vhodné skôr pre väčšie objemy akvárií. Obvykle sa ukladá do skrinky pod akváriom a vodu nasáva a vypúšťa pomocou dvoch hadíc. Pri jeho údržbe sa nenarobí v akváriu špina, lebo ho len vypnete, dáte dolu hlavu a spodnú časť vezmete ako kýblik za uško do kúpeľne. Na druhej strane, manipulácia je pre pokročilých a keď spravíte chybu, alebo keď sa filter pokazí, vytopíte susedov.

Ak kupujete set, filter býva jeho súčasťou. Ak ide o interný filter (čiže ponorený v akváriu), zmierte sa s tým, že vám po čase prestane vyhovovať a budete kupovať iný. Keďže teraz ešte neviete, aký filter budete potrebovať, tak berte ten, čo je v sete.

Moje odporúčanie

U mňa víťazí Fluval, séria U. K filtračným médiám sa dostať zvrchu, čiže môžete prepierať filtračný prvok a filter ďalej beží. Pohodlné, hoci sa pri tom do akvária vyplaví trocha rybacích kakancov.

U2 a U3 majú dva výpusty, jeden hore a jeden dole a k tomu na prednej strane dierky odhora nadol, takže sa dá nastaviť nielen na to, ktorým smerom bude duť vodu, ale aj či hore, dole, alebo odvšadiaľ. A neprekáža mu ani to, keď ho položíte na bok.

Navyše, za roky, čo ho používam, ma ešte nezradili gumené prícucky. To znie ako samozrejmosť, ale verte, nie je. Šľak vás bude triafať, keď budete chodiť k akváriu, kde každý deň nájdete padnutý filter na dno.

4.   Ohrievač

Konečne niečo nekomplikované.

Ak kupujete set, dostanete ohrievač, ktorý je úplne adekvátny, len skontrolujte či sa dá na ňom nastaviť teplota, na ktorú má ohrievať.

Ak nekupujete set, je to tiež jednoduché – kúpte ohrievač, na ktorom sa dá nastaviť teplota, a ktorý je dimenzovaný na váš objem. Nič viac nepotrebujete riešiť.

Keď je voda studená, ohrievač hreje. Keď je akurátna, termostat ho vypne.

5.   Dno

Taká volovina a tak je dôležité nepokadiť to. Teda, dôležité je, čo sa stane, keď sa dno práveže pokadí. To sa odvíja od toho, z akého je dno materiálu a aké hrubé sú jeho čiastočky.

Ak s akvaristikou začínate, vyberte si obyčajný akvaristický štrk s frakciou 3, maximálne 5 milimetrov (bez ostrých hrán!). Nič tým nepokazíte, oku lahodí a väčšine rýb ak nie priam vyhovuje, tak aspoň neškodí.

Ak plánujete rastliny (a ak ste začiatočník, tak ich prosím plánujte), kúpte aj substrát. To je výživná zmes pre rastliny. Ide na samotný spodok dna a až naň sa sype štrk. Kupujte tak, aby vyšla na dno dvojcentimetrová vrstva.

Typy dna

  • Piesok – pekný a vhodný k africkým cichlidám. Neporastie v tom žiadna rastlina. Keď sa piesok usadí, je tvrdý ako betón a zadusí korene aj tej najodolnejšej rastliny.
  • Jemný štrk – Stále pekný, ale rastú v ňom aj rastliny a vedia sa v ňom prehrabávať slimáky aj ryby dna.
  • Hrubý štrk – Kupujte, keď idete simulovať riečne dno. Vhodný k veľkým rybám. Ostatným nevyhovuje, lebo sa v ňom nepohrabú.
  • Chemicky aktívne dno – Rašelina, čierne vulkanické dno, oranžové dno… Kupujte, keď viete, čo robíte. Takéto dno upravuje chemické parametre vody, aby sa v nej darilo krevetkám a rybám, ktoré sú zvyknuté na iné pH a tvrdosť vody ako nám tečie z točky.
  • Dekoratívny farebný štrk – Patrí do akvárií s ruinami a potápačmi. Chvíľu má žiarivé farby a potom je zahnojené. Nerobte si hanbu a nekupujte to.
  • Žiadne – dá sa aj to. Vhodné do karantény alebo do odchovne rybacieho drobizgu. Uľahčuje odlov a údržbu.

Ak chcete ušetriť…

Možno budete mať nápad, že by ste ušetrili a nekupovali akvaristický štrk, ale nejaký zo stavebnín, alebo že by ste si ho nabrali niekde z rieky. Dá sa aj to, len taký štrk má dve úskalia:

  1. môže byť zdravotne závadný
  2. môže byť chemicky aktívny

To prvé riziko vyriešite ľahko – poriadne štrk premyjete a potom ho pár hodín povaríte v hrnci s vodou. A budete sa modliť, aby ste vyvarením zabili naozaj všetky patogény. (Spóry niektorých plesní a baktérií dokážu prežiť aj bod varu.)

To druhé riziko preveríte pomocou testu octom: vezmete trocha štrku do pohára a zalejete ho octom. Ak bublinkuje ako šampus, bude vám v akváriu robiť tvrdú vodu. To nechcete. Väčšina tropických rýb žije vo vodách mäkkých a v tvrdej by chradli.

Pri štrku z akvaristiky máte menšiu šancu na patogény a takmer nulovú na chemickú aktivitu.

6.   Korene

Toto je nepovinná položka, ale aj tak sa v akvaristike alebo na burze pozrite, čo je v ponuke. Koreň vie poslúžiť ako úkryt pre ryby a potrava pre prísavníky a vizuálne akváriu pomáha.

Pripravte sa na to, že bude púšťať pigment – tj. voda bude z neho žltá až hnedá. To môže trvať pokojne aj rok. Rybám to neškodí a vy si zvyknete. Ak si zvykať nechcete, môžete koreň prevariť v hrnci a zafarbenú vodu vyliať. Tento postup opakujte toľkokrát, kým bude koreň farbiť vodu (SPP sa poteší).

Koreňov je niekoľko druhov, ale pre naše účely základnej orientácie budeme rozoznávať hlavné dve skkupiny: – také ťažké tmavé hrubé a potom také svetlé tenké pokrútené.

Tie ťažké hrubé farbia vodu ako blázon. Vyberajte také, aby mali v sebe veľa dutín a skrýš. To sa krevetám a nesmelým rybám bude veľmi páčiť.

Svetlé tenké pokrútené vyzerajú dobre, keď ich prerastú rastliny. Zozačiatku zvyknú plávať na hladinu. Ak to robia, zaťažte ich. Po nejakom čase (týždeň až mesiac) sa nacecmajú vody a už sa z dna ani nehnú.

Je lepšie korene kupovať a nie hľadať v prírode. Môže sa stať, že tie z prírody nevyvaríte dobre a niečo si do akvária zavlečiete. Predsa len, v akváriu sú tropické ryby, zvyknuté na svoje choroby. Choroby našich rýb by s nimi mohli urobiť paseku.

7.   Kamene

Nepovinná položka. Niektoré druhy rýb ale majú kamene rady. Môžu sa pod ne podhrabávať (hlaváče) alebo na ne kladú vajíčka (cichlidy).
Z bridlíc sa dajú robiť výborné „pevnosti“ pre raky či veľké krevety, okruhliaky dajú akváriu imidž riečneho dna.

Pozor na stabilitu, nech sa vám to tam v akváriu nezrúca a nejakého tvora neprizabije.

Majstri aquascapingu zvyknú k sebe kamene pre istotu prilepiť špeciálnym akvaristickým silikónom. (Iný, nešpeciálny silikón, je toxický).

8.   Rastliny

Pľúca vášho akvária. Zaobídete sa bez nich iba keď plánujete biotopové akvárium, napríklad s africkými cichlidami.

Ak poriadne neviete, čo chcete, len nech je to pekné a nevyžaduje to toľko starostlivosti, tak rastliny sú váš najväčší pomocník.

Čo sú ich výhody?

  • Okysličujú vodu
  • Odoberajú z vody odpad rýb
  • Odbúravajú anorganické soli
  • Poskytujú rybám úkryt a rozdeľujú priestor
  • Zelená upokojuje, a to nielen vás ale aj rybky

Čo sú ich nevýhody?

  • Keď sa im nedarí, vyzerajú úboho
  • Keď sa im darí, treba záhradníčiť

9.   Pozadie

Veľmi pomáha dojmu z akvária – ak zvolíte nejaké rozumné. Vďaka nemu totiž zakryjete bielu stenu za akváriom aj so všetkými káblami a hadičkami.

  • Čierne pozadie dodá akváriu dojem priestoru. Lepšie pri ňom vynikne farba rýb aj rastlín. Najbezpečnejšia voľba.
  • Modré robí dojem mora a akvárium presvetlí.
  • Fototapeta môže pôsobiť gýčovo, keď ju neutrafíte (ako brezový hájik v paneláku), ale ak ju vhodne skombinujete s dizajnom akvária, vie dotvoriť dojem – napríklad kamenná stena v riečnom akváriu.

10.  Teplomer

V zime slúži len na kontrolu, či ohrievač dobre funguje, zato v letných mesiacoch ho kontrolujte každý deň. Keď sa izba vyhreje, teplota v akváriu môže stúpnuť na hodnoty, pri ktorých sa rybky začínajú tak trošku variť.

Vtedy treba buď kúpiť akvaristický ventilátor s termostatom, alebo zamraziť pár plastových fliaš s vodou a na striedačku ich strkať do akvária.

No a keď už všetko máte, môžete akvárium založiť. Ako na to, to sa dozviete v ďalšej kapitole.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *